سیستم گرمایشی و شوفاژ در فاز 11

انواع رادیاتور  و روشهای نصب رادیاتور شوفاژ پره ای و پنلی سراسر تهران

تلفن : 09129410800–  77041160

نصب و تعمیر انواع رادیاتور پره ای , پنلی , فولادی

نصب رادیاتور حوله خشک کن سرویس بهداشتی حمام

نصب شیرالات ,آب بندی و تعویض شیر رادیاتور

اجرای لوله کشی شوفاژ و سرد و گرم و جابجایی

تبدیل موتورخانه و آبگرمکن و لوله کشی پکیج دیواری

رفع نشتی شوفاژ ,شیرالات و هواگیری شوفاژ

اجرای لوله کشی روکار و توکار

نصب رادیاتور شوفاژ

نصب رادیاتور شوفاژ معمولا بعد پس از پایان عملیات ساختمانی  و همراه با نصب شیرالات صورت میپذیرد .برای براورد تعداد رادیاتورهای محیط ,متراژ زیربنا , آب و هوای منطقه و سیستم گرمایشی از پارامترهای تاثیرگذار هستند.

اما علاوه بر تعداد و طول رادیاتور پارامتر مهمی که برای مشخص کردن اندازه و تعداد رادیاتورها تاثیرگذار است , فاکتور موثر , ضریب حرارتی رادیاتور مهم است , که در برندهای و مدلهای مختلف رادیاتور شوفاژ متفاوت هستند .

معمولا کارخانجات مختلف همراه با رادیاتور کاتالوگی ارایه داده و یا حداقل میتوانید از فروشنده سوال کنید و یا با یک سرچ ساده از اینترنت این ضریب حرارتی را بدست آورید .

در ادامه برای نمونه ضریب حرارتی چند برند معروف رادیاتور پره ای و پنلی در بازار ایران به شما ارایه میدهیم .

در حال حاضر بیشتر از دو مدل پره ای و پنلی یا متری برای نصب رادیاتور در منازل استفاده میشود که بستگی به مارک رادیاتور و مدل آن بازدهی حرارتی آنها متفاوت میباشند .

سیستم گرمایشی و شوفاژ در فاز 11
سیستم گرمایشی و شوفاژ در فاز 11

ضریب حرارتی هر پره رادیاتور کال 500 یا صادراتی ایران رادیاتور 152 کیلو کالری .

ضریب حرارتی هر پره رادیاتور ترمو کالر 500 سایز 3 ایران رادیاتور 126 کیلو کالری .

ضریب حرارتی هر متر رادیاتور پنلی فولادی 500  ایران رادیاتور   1650 کیلو کالری .

 

 

مقدمات راه اندازی و نصب شوفاژ

معمولا موتورخانه و پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی مولدهای حرارتی هستند که در نصب شوفاژها از نیازهای اولیه هستند . وجود یک لوله کشی رفت و برگشت از پکیج یا موتورخانه به سمت رادیاتورهای توسط یک لوله اصلی و انشعابات آن نیز از ضروریات نصب شوفاژ رادیاتوری میباشد .

روش محاسبه تعداد رادیاتور

برای براورد تعداد پره رادیاتور پارامترهای گوناگونی  وجود دارد که بسته به وضعیت اقلیمی و  محیطی محل نصب و بازدهی و ضریب حرارتی رادیاتور، ارقامی متقاوت حاصل میشود . اما به طور نرمال در شرایط آب و هوایی فصل زمستان شهرهایی مثل تهران یا کرج و قزوین برای طبقاتی که سقف آن پشت بام است و یا طبقه ی پایین واحد مسکونی پارکینگ است 110 کیلوکالری برای هر مترمربع و برای طبقات وسط 90 کیلوکالری جوابگوی گرمایش را میدهد.

البته فاکتوری مثل ساخته شدن , دیوار مجاور آپارتمان یا در معرض سرما بودن آن هم تاثیرگذار است و اینکه سازه در معرض بادهای زمستانی باشد یا در پناه ساختمان دیگری باشد .

مثلا برای یک آپارتمان 70 متری در طبقه دوم ساختمان تعداد رادیاتوری لازم است که پاسخگوی 6300 کیلو کالری بوده و بر اساس ظرفیت حرارتی رادیاتوری که قصد تهیه آنرا دارید , اقدام به خرید آن نمایید .

بدین ترتیب آپارتمان 70 متری شما احتیاج به 63 پره رادیاتور نیاز دارد , که هر پره ظرفیت حرارتی 100 کیلوکالری را داشته باشد .

در مورد محاسبه نصب رادیاتورهای پانلی نیز میتوانید , 6300 کیلو کالری را تقسیم بر ضریب حرارتی هر متر از برند رادیاتور مورد نظر مینمایید . مثلا اگر  ظرفیت حرارتی هر متر رادیاتور پنلی 1000 باشد شما به 6 متر و سی سانتیمتر رادیاتور پنلی برای گرم کردن منزل 70 متری خود نیاز دارید .

بدیهی است که در این محاسبات ظرفیت حرارتی حوله خشک کن حمام نیز محاسبه میشود .

اندازه رادیاتورها

تولید رادیاتورهای پنلی در طول 60 ,80 , 120,100 ,140 و 160 سانتیمتر است .

رادیاتورهای پره ای هم در تعداد پره های 5 ,7 ,10 و 20 پره به بازار عرضه میشوند . عرض پره های رادیاتور نیز معمولا5 ,  6 سانتی یا  8 سانتیمتری هستند .

آکس یا فاصله بین دو لوله رفت و برگشت رادیاتور نیز معمولا 500 میلیمتر است , اما برای برخی موارد خاص در آکسهای 350 و 600 نیز به بازار عرضه میشوند .

رادیاتور پره ای یا پنلی

رادیاتورهای پره ای از جنس آلومینیوم بوده و در برابر زنگ زدگی مقاومت بیشتری نسبت به رادیاتورهای پنلی که از جنس فولاد هستند ,از خود نشان میدهند . پس بهتر است برای مناطقی شمالی کشور از رادیاتور پره ای استفاده کنیم .

اما نکته ای که ممکن است ما را ترغیب به استفاده از رادیاتور پنلی نماید , این است که جنس مبدلهای پکیج دیواری از مس بوده و اگر از رادیاتور آلمینیومی استفاده کنید , موجب آزاد شدن یونهای منفی در سیستم شوفاژ شده و بخاطر یونیزه شدن آب شوفاژ و آزاد شدن گاز درون آن , هر از چندی رادیاتور شما هواگرفته و بایستی با هواگیری , مشکل را رفع نمایید . در صورت خرابی و سوراخ شدن, بیشتر رادیاتورهای پره ای قابل تعویض میباشند ,اما رادیاتورهای فولادی به هیچ وجه درست نمیشود و بایستی رادیاتور خراب را تعویض کنید .

شستشوی رادیاتور

برخی مواقع هرچقدر که یک رادیاتور را هواگیری میکنیم , رادیاتور گرم نمیشود . با بررسی همه دلایل به این نتیجه میرسیم که رادیاتور مورد نظر بایستی شسته شود . شستشوی رادیاتور معمولا با فشار آب انجام میشود و اگر رادیاتور شما پره ای باشد , میتوانید از اسیدهای رقیق نیز استفاده کنید , اما برای شستشوی رادیاتور پنلی به هیچ وجه از اسید استفاده نکنید که احتمال سوراخ شدن آنها زیادی است .

سعی کنید در هنگام استفاده نیز سطح رادیاتورها تمیز و خالی باشد که علاوه بر افزایش بازدهی موجب جلوگیری از تولید گردهای سیاه داخل منزل شما میشود .

طریقه نصب شوفاژ

پس از انشعاب گیری لوله کشی شوفاژ تا محل مورد نظر , برای نصب رادیاتور ابتدا باید شیر رادیاتور را به لوله شوفاژ وصل نماییم. لوله کشی شوفاژ یک لوله رفت و یک لوله برگشت دارد که شیرهای رفت و برگشت به انها وصل میشوند.

در گذشته در لوله کشی شوفاژ و اتصالات مرتبط برای نصب رادیاتور لوله اتصالات فلزی بودند و شیرهای رادیاتور به آنها وصل میشدند.

امروزه در تهران و سراسر ایران بیشتر از لوله اتصالات پلاستیکی , پلیمری و پنج لایه برای لوله کشی شوفاژ استفاده میشود. برای همین در حال حاضر برای نصب رادیاتور از زانو و بوشن یکسر فلزی برای متصل کردن به شیرهای رادیاتور استفاده میشود.

انواع رادیاتور

رادیاتور شوفاژ از گذشته تا به حال انواع مختلفی داشته اند .

1-در قدیم بیشتر رادیاتورها از نوع رادیاتور فولادی پره ای با تعداد پره های مختلف بودند. رادیاتورهای فولادی امکان کم و زیاد شدن پره ندارند. در صورت سوراخ شدن رادیاتور فولادی , تعمیر آنها به صرفه نمیباشد.

2- رادیاتور های پره ای آلومینیومی که در برندهای مختلف تولید میشوند و امروزه متداول ترین نوع رادیاتور هستند. در برخی برندهای متفرقه امکان کم یا زیاد کردن پره رادیاتور وجود ندارد. اما در برندهای معروف مانند ایران رادیاتور و بوتان امکان اضافه کردن ,کم کردن و حذف پره های معیوب وجود دارد. این نوع رادیاتورها به خصوص ایران رادیاتور با مدل ترمو و کال از مرغوبترین و پربازده ترین نوع رادیاتور میباشند.

3- رادیاتور پنلی یا متری که در چند سال اخیر مرسوم شده است. کم و زیاد نمیشود و کارایی رادیاتور پره ای را ندارد.

4- رادیاتور حوله ای یا حوله خشک کن حمام که در پره ها و تعداد لوله های مختلف و طرحها و رنگهای متفاوت در بازار موجود است. همانطور که از اسمش هم پیداست برای حمام و سرویس های بهداشتی به کار میرود.

5- رادیاتور قرنیزی که اخیرا در برخی اماکنی که فضای کم و محدودی دارند به صورت قرنیز نصب میشوند.

نصاب رادیاتور تهران

چهار گوشه رادیاتور , چهار دنده دارد ,که بوسیله درپوش ماسوره به شیر متصل میشوند. دنده رادیاتورها در سایزهای 2.5 , 3 و 4 هستند که رادیاتور با رزوه 3 رایج ترین نوع آن است. برای اتصال و افزودن رادیاتورها به یکدیگر از مغزی رادیاتور همراه با آچار مخصوص آن استفاده میشود. فقط رادیاتورهای یک شکل را میتوان به هم متصل کرد.  افزودن رادیاتورهای با برند و مدلهای مختلف به یکدیگر تقریبا غیرممکن است.

تعمیر  شوفاژ

در صورت سوراخ شدن رادیاتورهای پره ای , امکان حذف یکی از آنها در برخی مدلها وجود دارد.

رادیاتور از لحاظ حالت قرار گرفتن نصب به شیر , چپ و راست دارد . رادیاتور که در سمت راست شیر قرار دارد و رادیاتوری که سمت چپ شیر قرار دارد .

بست رادیاتور برای اتصال آن به دیوار یا قرار گرفتن روی زمین بر دو نوع بست دیواری و پایه زمینی موجود است.

برای نصب رادیاتور شوفاژ, قیمت , اجرت و دستمزد نصب رادیاتور و سایر خدمات درسراسر تهران و شمیران, شمال تهران , شرق تهران , غرب تهران , مرکز و جنوب تهران با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت با اعزام نصاب رادیاتور در خدمت شما عزیزان باشیم.

 

نصب سیستم گرمایشی و شوفاژ در فاز 11
نصب سیستم گرمایشی و شوفاژ در فاز 11

نصب رادیاتور

تعویض شیر رادیاتور

ممکن است برخی مواقع حتی خارج از فصل شیر رادیاتور و اتصالات آن از آب بندی خارج شده و نشت دهد. برای تعمیر مربوط به شیر رادیاتور معمولا نیاز است , تا شیر رادیاتور نو جایگزین قبلی شود , زیرا آب بندی شیر رادیاتور با واشر نیست که بتوان آنرا تعمیر کرد.

البته در بعضی موارد با کمی سفت کردن مهره شیر رادیاتور بالا ممکن است , که آب بندی و تعمیر انجام شود که البته به نوع شیر بستگی دارد. بعضا نیز اتصالات مرتبط به شیر ترک خورده و باعث نشتی میشوند که آنهانیز معمولا بایستی تعویض شوند.

برای تعویض شیر رادیاتور شوفاژ , فلکه شوفاژ ورودی به واحد باید قطع شود و آب سیستم تخلیه شود تا بتوان نسبت به تعویض شیر اقدام نمود.

اگر شیر فلکه ای در ورودی واحد نباشد یا درست عمل نکند باید شیر فلکه از موتورخانه یا پکیج قطع گردد.

 

روش محاسبه تعداد پره رادیاتور

مناسب ترین روش برای محاسبه تعداد پره رادیاتور مورد نیاز یک واحد مسکونی با توجه به موقعیت و مساحت و نوع عایق کاری دیوارهای خارجی و سطح شیشه خور و نوع پنجره, منطقه جغرافیایی, بادخور بودن ساختمان است.

ولی بطور حدودی می توان جهت طبقات وسط در مناطق معتدل حدود 90 کیلو کالری در ساعت برای هر متر مربع و در مناطق سردتر تا حدود 110 کیلوکالری در ساعت برای هر متر مربع منظور نموده و با توجه به برند , مرغوبیت و نوع  رادیاتور تعداد پره ها را بدست آورد.

به عنوان نمونه یک آپارتمان با مساحت 100 متر مربع در طبقه میانی در تهران (100*95 =)9500 کیلوکالری در هر ساعت احتیاج می باشد.

در صورتی که  برای حمام از یک بلوک حوله خشک کن با ظرفیت حرارتی حدود 700 کیلو کالری بر ساعت و مابقی از رادیاتور باظرفیت حرارتی 125 کیلوکالری بر ساعت استفاده شود :

9500-700=8800  700 کیلوکالری را حوله خشک کن و 8800 کیلو کالری نیز می بایستی توسط رادیاتورها تامین شود .

8800/125=70 پره یعنی علاوه بر رادیاتور حوله ای حمام حدود 70 پره رادیاتور لازم داریم.

 

تعمیر شیر رادیاتور

شیرهای رادیاتور برخی اوقات از ناف چکه میکنند و بسیار آزاردهنده میباشد. برخی ازشیرها داری یک مهره میباشند که با سفت کردن میتوان رفع چکه کرد.

اما اکثر اوقات ممکن است با سفت کردن مهره مذکور چکه آب بند نیامده و مجبور به تعویض شیر یامغزی شیر رادیاتور شویم.

برخی شیرهای رادیاتور دارای مغزی قابل تعویض میباشند و مغزی آنها در بازار موجود است که میتوان با تهیه آنها و قطع کردن شیرفلکه ورودی واحد یا از موتورخانه یا پکیج اقدام به تعویض شیرنمود و اگرکه موفق به گیرآوردن مغزی مورد نظر شدید بهترین کار تعویض شیرکامل رادیاتور میباشد.

البته شیرهای رفت دارای مغزی قابل تعویض میباشند و شیرهای پایین که شیرهای فرعی و برگشت رادیاتورها میباشند مغزی قابل تعویض ندارند.